HISTORIA:Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. W czasie tajemniczych obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów, psów i nietoperzy.

Jak przygotować dynię na Halloween?

Dynię obecnie kupicie w wielu sklepach, między innymi w Tesco gdzie za kg zapłacicie zaledwie 0,99 zł ;)

1. Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. W czasie tajemniczych obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów, psów i nietoperzy.

2. Wytnij gwiazdę, zostawiając ok. 1 cm marginesu wokół linii. Szablon przyłóż w miejsce, gdzie znajduje się „ogonek” dyni i przyczep go pinezkami po wewnętrznej stronie linii szablonu. Następnie nakłuwaj wykałaczką gęsto otwory po wydrukowanej linii –otrzymasz ślad, po którym będziesz ciąć nożem.

3. Głęboko natnij nożem po śladzie, chwyć dynię za „ogonek” i wyjmij „wieczko”.

4. Wyjmij miękisz wraz z pestkami (użyj np. łyżki do lodów). Dokładnie oczyść wnętrze. Możesz posmarować dynię od środka olejem, pozwoli to na dłużej zachować jej świeżość.

5. Wyrównaj nożem wewnętrzną powierzchnię wieczka dyni i posmaruj go olejem. Dzięki temu dłużej zachowa świeżość.

6. Wydrukuj szablon  i wytnij nożyczkami oczy, nos i buzię, zostawiając około 1 cm marginesu od narysowanej linii. Następnie przyczep do dyni i nakłuwaj gęsto wykałaczką ślad po narysowanych liniach.

7. Wycinaj kształty ostrym nożem, a następnie otrzymane otwory posmaruj olejem. Dynię natrzyj olejem również z wierzchu – będzie się ładnie błyszczeć.

8. Do środka włóż świece i zapal je, następnie dynię przykryj wyciętym wieczkiem. Pestki także możesz wykorzystać. Przepłucz je, osusz, rozłóż na blasze do pieczenia, przypraw do smaku solą, pieprzem, suszonym chilli i ziołami prowansalskimi. Piecz długo, w niskiej temperaturze, aby się wysuszyły i lekko zarumieniły.

źródło: tesco.pl

Reklamy